Filo Kiralama

Filo Kiralama, firmaların araç finans ve destek hizmetlerini yöneten bir "Dış Kaynak Kullanımı" opsiyonudur. Büyüyen işletmelerin temel işlerini desteklemeleri için artan sayıda araç filosuna duydukları ihtiyaç finansal ve operasyonel anlamda zaman ve maddi yatırım gerektirmektedir. 

Temel işlerde verimlilik kaybına yol açabilecek araç filolarının yönetimi kiralama firmaları tarafından sağlanarak; firmalar alternatif finans kaynağı elde edebilmekte ve işlerini daha etkin şekilde gerçekleştirebilmektedir. 
Firmalar; ihtiyaçları olan araçlar için yatırım yapmak ve finansman giderlerini üstlenmek zorunda kalmadıkları gibi, araçların tescil, sigorta, vergi, bakım vs. işleriyle de ilgilenme yükünden kurtulur.

Şirketler aldıkları bu hizmeti; ay bazında giderleştirebilir, kiralanan araçların KDV tutarlarını vergisel olarak mahsup edebilir ve yatırım tasarrufu sayesinde daha sağlıklı mali dengelere sahip olabilirler.

 

 • Filo Kiralamanın Avantajları
   

Finansal Avantajlar :

 • Aylık düzenlenen araç kiralama faturaları bilanço dönemlerinde gider olarak kaydedilir.
 • Uzun dönem kiralama ile şirketler, aylık fatura girişi yaparak maliyetlerini sabitler ve uygun bir bütçe elde ederler.
 • Aylık araç kiralama ödemeleri bilânço ve diğer mali tablolarda yer almayacağı için, banka kredi taleplerini etkilemez.
 • Şirketler kredi kullanarak yapacakları araç alımlarında en az %20 oranında nakit finansmanı sağlarken, uzun dönem kiralamada şirketler bu finansmanı başka yatırımlar için kullanabilirler.
 • Araç kiralama sisteminde, araçların satın alınması durumunda ortaya çıkan finansman kaybı yerine, finansmanın üretime aktarılması söz konusudur. Üretimin arttırılması da ciroların ve karlılığın yükselmesini sağlayacaktır. Bu yönü ile operasyonel kiralama sistemi, şirketlere finansman desteği sağlamaktadır.
 • Şirketlerin finansman kullanarak aldıkları araçların, meydana gelebilecek hasarlı trafik kazalarında hasar ödemesinin sigorta şirketi tarafından yapılabilmesi için öncelikle kullanılan kredi tutarının ödenmesi gerekmektedir. Planlanmayan bu tür giderler şirketleri pozisyon itibariyle zor durumda bırakmaktadır. Araç kiralama sisteminde araçların kullanılmayacak hale gelmesi durumunda, kiralama yapan şirkete aynısı veya muadili araç tahsisi kiralama kuruluşu tarafından ek bir ücret alınmadan yapılır. 

  Operasyonel Avantajlar :
 • Kiralık araçlara ait bakım-onarım, akü değişimleri, kaza anında araç tahsisi, kiralama süresi boyunca kasko, trafik sigortası, Ocak ve Temmuz dönemlerindeki bandrol vergileri, egzos emisyon ölçümleri, fenni muayeneler ve diğer tüm hizmetler kiralama kuruluşu tarafından karşılanacağından, kuruluş için finans, zaman ve personel tasarrufu sağlanır.
 • Şirketlerin muhasebe veya finansman birimleri, araçlarla ilgili faturalar veya diğer evraklarla uğraşmak zorunda kalmazlar.
 • Şirketlerin araç satın alması sürecinde yaşadıkları, plaka tescil ve ruhsat işlem ve masrafları, vekaletname hazırlanması vb işlemler, operasyonel araç kiralamada, kiralayan şirket tarafından yapıldığından zaman tasarrufu sağlanır.
 • Araçların finansman kullanılarak satın alınması durumunda kullanıldıkları süre maksimum 3- 4 yıl arasındadır. Bu süre sonunda araçlar kullanım maliyetlerinin artmasından dolayı satılmaktadır. Kiralama sisteminde, kiracının, araçların satışı ya da elden çıkarılması konusunda bir yükümlülüğü yoktur. Böylelikle araçların 2. el satış riski ortadan kalkar. 
 • Kiralama sisteminde kiralama dönemi sonunda müşterilerin yeni araç talepleri değerlendirilmeye alınır veya üst modellerle yenilenir.

Örnektir.

 
Copyright © 2013 - Telif Hakları SINAR Rent a Car'a Aittir.